RAD ROYAL ACADEMY OF DANCE Istanbul
RAD ROYAL ACADEMY OF DANCE Istanbul
RAD Bale Sinavlari Istanbul
RAD Ballet Schools Studios Teachers Training Istanbul
Ballet Videos Pictures Images
RAD Ballet Schools Studios Telephones Addresses Contact Informantion Istanbul
RAD Registered Exam Center Istanbul
RAD YETKILI SINAV MERKEZI ISTANBUL
ROYAL ACADEMY OF DANCE BALLET EXAMS ISTANBUL
Ballet Schools Tarabya Atasehir Istanbul
Bale Okullari Istanbul
RAD Ballet Schools Studios Teachers Training Istanbul
Bale Okulu Telefonlari Adresleri Istanbul

...

RAD Bale Eğitimi Almadan Sormanız Gereken İlk Soru:
Royal Academy of Dance belgenizi görebilir miyim?

Bu soru sayesinde kendinizi, "Ben RAD öğretmeniyim, benim RAD'da masterim var, diplomam var, "yüksek bale" eğitimi aldım" sözlerinden ve gerçekte yetkin olmayan kişilerden koruyabilirsiniz.

Mutlaka Belgeyi Görünüz

Gözünüzle görmediğiniz hiçbir şeye inanmayınız. Belge yoksa yetkinlik de yoktur. Belge var ise, bu bir sertifika mı, diploma mı mutlaka inceleyiniz. Diploma - sertifika farkı çok önemlidir.

Neden Sertifika da Diploma Değil?

Sertifikalar teorik ağırlıklıdır, uygulamalı öğretmenlik ders süresi sadece "10 gün" dür. Yani, eğitim yılı başına sadece 5 gündür. Zaten eğitimin geri kalanı da yüzyüze değil internet üzerinden mail alışverişi ile sürdürülen, uzaktan eğitimdir. Bu da ilgili programların ne kadar "uygulamalı öğretmenliğe" yönelik olduğu hakkında size yeterli fikri verecektir.

Diploma Programlarına Kabül Neden Bu Kadar Zor?

Diploma programları uygulama ağırlıklıdır. Zaten profesyonel olarak dans etmiş, baleye son derece hakim bir toplulukla dersler işlenir. Bu dersleri takip edebilecek dansçı sayısı çok azdır. Öğretmenlerin tamamı çok tecrübeli ve seçkin sanatçılardan oluşur. En önemlisi uygulamalı öğretmenlik ders süresi 10 değil, tam 65 gündür, tam zamanlı yüzyüze eğitimlerdir. Çünkü bu sanatçılar her seviyede profesyonel bale öğretmeni olarak yetiştirilmektedir.

Basketbol Oynamamış Basketbol Koçu!

Bu durum basketbol koçu seçimine benzemektedir. Hiç milli maç oynamamış biri yerine sürekli milli olmuş birinin koçunuz olması sizin için her zaman avantaj olacaktır.

Size Gösterilen Belgelerde Yapmanız Gereken En Kritik İnceleme: Bu belge nedir, hangi noktalar önemlidir?

Öğretmenlik sertifikaları mutlaka "Teaching Certificate" ibaresi içerir, "Certificate of .." yazan tüm belgeler sadece sertifikadır, diploma değildir, "Teaching" ibaresi olmayan hiçbir belge öğretmenlikle ilgili değildir (RAD'nin bale eleştirmeliğine yönelik sertifikaları da vardır, bunların öğretmenlikle alakası yoktur), Diplomalarda mutlaka "Diploma" ibaresi yer alır.

Öğretmenlerde Sertifika / Diploma Farkı Nedir?

Öncelikle öğretmeninizin RAD belgesini "gözünüzle" görünüz.

Kritik soru, "Hakikaten bir belgesi var mı?" sorusudur. "Var da duvara asmadım, evde saklıyorum" benzeri argümanlar çok yersizdir. Madem böyle bir belge sahibisiniz neden bunu saklıyor sunuz?

Teaching Certificate, dikkat edilir ise bir sertifikadır, kurs bitirme belgesidir, "diploma" değildir. Diploma bir "yetkinlik" belgesidir. Diploma programlarına giriş çok daha seçici ve zordur, "tam zamanlı" eğitim gerektirir. Sertifika programları ise ya "uzaktan eğitimdir" ya da bir kaç haftayı geçmeyen kurslardır.

RAD'ın Master (Yüksek Bale) Programı Var mıdır?

Royal Academy of Dance henüz bir master programı açmamıştır.

"Higher Education" terimininin, bilerek ya da bilmeyerek, Türkçe'ye yanlış tercümesi sonucu, ön-lisans düzeyi olan bu program (uzaktan eğitim programıdır - uygulamalı ders süresi sadece 10 gündür) master programı gibi yansıtılmaktadır.

Bu öğretmenlerin ellerindeki belgeler incelendiğinde sertifika (certificate) olduğu zaten görülecektir. Zaten bu programların genellikle ismi "Certificate of ..." diye başlar.

Öğretmeninizin sertifikası mı, yoksa diploması mı var, kontrol ediniz. Türkiye'de sadece tek bir RAD PDTD diploma sahibi bale öğretmeni bulunmaktadır.

RAD Öğretmen Sertifikası bale sanatçısı olduğunuz anlamına gelmez, profesyonel sanat geçmişi olanlar için ise zaten farklı "diploma" programları mevcuttur.

RAD'da kaç seviye vardır?

Grade'ler RAD'ın baslangıç seviyesidir, ancak 8. seviyede dahi öğretmen olabilme hakkınız yoktur. "Vocational" basamaklar bu aşamadan sonra başlar, bunlar:
Intermediate Foundation (Temel Orta)
Intermediate (Orta)
Advanced Foundation (Temel Ileri)
Advanced (Ileri)

Advanced seviyesi bale sanatçısı olmaya yeterli midir?

Profesyonel odisyonlarda, yani seçmelerde sizden daha iyiler olduğu sürece hayır, ama yine de teknik olarak şansınızı artırır. Vaganova sistemi bu durumlarda daha iyi adaylar yetiştirse de RAD'ın da kendine has avantajları mevcuttur.

Professional Dancer's Teaching Diploma (PDTD) nedir?

Son 20 yil içinde tüm Dünya'dan sadece 100 civarinda kişinin almaya hak kazandiği, yalnızca profesyonel dans geçmişi olan ve bunu yapılan üst seviyedeki seçmelerde kanıtlayan bale öğretmenlerine sunulan bir "diploma" programıdır.

Türkiye'den günümüze kadar bu programa ilk daveti kurucumuz Ebru Sayın almıştır ve 2008 yılı içinde en yüksek derece olan "Distinction" - "Üstün Basari" derecesi ile tamamlamıştır.

Bitirme belgelerindeki dereceler de Türkiye'de tam anlamı ile bilinmemektedir. Dereceler sırası ile "Pass", "Merit" ve "Distinction" dır.

Öğretmeninizin belgesinde hangi derece ile bitirdiği yazmalıdır, "Merit" bir "takdir" derecesi değil, bildiğimiz anlamı ile "teşekkür" derecesidir. "Pass" ise "Geçer" derecesine karşılık gelmektedir.

Bu diploma ile uluslararsi profesyonel bale gruplari da dahil olmak üzere her seviyede bale eğitimi verilebilecegi belgelenmektedir.

RAD'in diger egitimleri gibi "teorik" tabanli degil, uygulamaya yönelik ve profesyonel tecrübeye dayalı "tek" diploma programidir. Katilimcilarin tamamı üst seviyede profesyonel dansçılardan oluşur. Örneğin, üniversitelerin bale ve dansla ilişkisi olmayan bölümlerinden mezun hiç bir katılımcı bulunmamaktadır. Bu tip farklı alanlarda eğitim almış olanlar( hukuk, işletme, dil öğretmenliği gibi) sadece teorik alanlarda eğitim alabilmektedirler.

RAD PDTD dışında diğer eğitim çizgilerinde hiç bir şekilde "profesyonel" dans tecrübesi aranmamaktadir. Bunun koşul olduğu ve de çok üst seviyede arandığı tek diploma programı "Professional Dancers Teaching Diploma" programıdır. Bu programın bir diğer önemli farkı da "uzaktan eğitim" olmayıp "tam zamanlı" ve "uygulamalı" bir program olmasıdır.

En iyi RAD eğitimini nereden alabilirim?

Araştırma yapar, alternatifleri belirler ve kıyaslama yaparsanız bu sorunun cevabını, kendi hedefleriniz doğrultusunda, yine en iyi siz verebilirsiniz.

RAD Metodu Nedir?

Dünyaca kabul görmüş İngiliz bale eğitim sistemi. Rus Vaganova sistemi ve Checcetti diğer paralel sistemlerdir.

Kimler RAD öğretmeni olabilir?

"Temel" düzeyde (RAD Intermediate Foundation sınavını geçmeniz yeterlidir) bale bilgisi sahibi iseniz bir staj evresinden sonra "Öğretmen Sertifikasi" alma hakkı kazanabilirsiniz. RAD bir sertifika ile bunu belgeler.

Pek çok öğretmen sertifikası olmasına rağmen çok az sayıda RAD PDTD Diploması mevcuttur.